Pogosta vprašanja
Vsak konj je lahko brez podkev, če pa bo tako ostalo tudi na dolgi rok, je predvsem odvisno od pripravljenosti skrbnika upoštevati navodila za prehrano, oskrbo kopit in gibanje konja.
V redkih primerih se lahko zgodi, da se stanje konja s hujšimi patologijami po razkovanju najprej delno poslabša, preden se izboljša
Po razkovanju se začne obdobje tranzicije, ko se kopito »prebuja« in se sanirajo obstoječe deformacije. Trajanje tranzicije je odvisno od stanja kopita ob začetku; pri nekaterih konjih je sploh ni, pri drugih traja nekaj mesecev, pri nekaterih s hujšimi patologijami in oslabljenim metabolizmom lahko traja leto dni ali celo nekaj več.
V vmesnem obdobju konj še vedno lahko dela (zaželeno je, da dela, saj je gibanje izjemnega pomena) s čevlji za kopita.
Kopit ne obrezujemo na več kot 8 tednov!
Če jahanje ali drugo delo ni prioriteta, konj čevljev verjetno ne bo potreboval.
Laminitisa torej ne povzroči dednost, ampak način oskrbe. Če je žrebe v enaki oskrbi, kot je bila kobila/žrebec z laminitisom pred tem, je zelo verjetno, da bo tak konj bolj podvržen laminitičnim spremembam. Zavedati se moramo, da je laminitis rezultat metabolnih procesov konju neprilagojene prehrane ali oskrbe.
Pri bosonogem obrezovanju kopit se upošteva obstoječe stanje kopit, se vzpostavi kopitni mehanizem, upoštevajoč stanje posameznega kopita in podlage, po kateri se konj giblje in po kateri dela. Kopito je strukturno skupek stožcev in trikotnikov, ki skupno ustvarjajo eno dinamično najmočnejših struktur na svetu. Bosonogo obrezovanje to strukturo upošteva in spodbuja njen razvoj. Rezultat je konj z bosimi, zdravimi in popolnoma funkcionalnimi kopiti, ki se lahko giblje po vseh podlagah.
Kovaški pristop išče mehanske rešitve; ravnanje spodnjega dela kopitu prepreči funkcionalen mehanizem in zelo oslabi stabilnost kopita.
Rehabilitirali smo tudi že konja, ki so mu zaradi hudega akutnega laminitisa odpadle vse štiri kopitne kapsule.